ELISA Substrates and Reagents
- (7)
- (5)
- (402)
- (3)
- (95)
- (18)
- (62)
- (2)
- (4)
- (2)
- (2)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (15)
- (2)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (478)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (22)
- (3)
- (1)
- (14)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (523)
- (169)
- (2)
- (3)
- (2)
- (67)
- (1)
- (1)
- (3)
- (4)
- (2)
- (2)
- (2)
- (75)
- (163)
- (146)
- (68)
- (2)
- (33)
- (1)
- (2)
- (1)
- (13)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (5)
- (6)
- (5)
Filtered Search Results
R&D Systems™ Rat CXCL2/CINC-3 DuoSet ELISA
Rat CXCL2/CINC-3 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Phospho-Chk2 (T68) DuoSet IC ELISA
contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Phosphorylated Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 11200 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 312.00 to 20000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Mouse TL1A/TNFSF15 DuoSet ELISA
For the determination of natural and recombinant TL1A in mouse. R&D Systems Mouse TL1A/TNFSF15 DuoSet ELISA Kit is a solid phase sandwich ELISA suitable for the analysis of cell culture supernate, serum and plasma samples.
R&D Systems™ Human TACE/ADAM17 DuoSet ELISA
Human TACE/ADAM17 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human IGFBP-6 DuoSet ELISA
Human IGFBP-6 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Total Flt-3/Flk-2 DuoSet IC ELISA
Contains the basic components required for the development of sandwich ELISAs to measure in cell lysates.
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 2322 |
| Quantity | 1 Kit |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Canine GM-CSF DuoSet ELISA
Sufficient for at least 15 96-well plates
R&D Systems™ Human CXCL10/IP-10 DuoSet ELISA
Human CXCL10/IP-10 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit |
| Gene ID (Entrez) | 3627 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 31.20 to 2000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Human Total beta-Catenin DuoSet IC ELISA
Human Total beta-Catenin DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Content And Storage | Store the unopened product at 2°C to 8°C. Do not use past expiration date. |
|---|---|
| Conjugate | Biotin |
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
| Gene ID (Entrez) | 1499 |
| Quantity | 1 Kit |
| Assay Range | 312.00 to 20000 pg/mL |
| For Use With (Application) | ELISA |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |
R&D Systems™ Rat IL-6 DuoSet ELISA
Rat IL-6 DuoSet ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
R&D Systems™ Human Total Bax-alpha DuoSet IC ELISA
Human Total Bax-alpha DuoSet IC ELISA from the most referenced ELISA manufacturer. Highly validated for accurate quantitation and long-term reproducibility.
| Product Type | ELISA Development Kit for Intracellular Proteins |
|---|---|
| Gene ID (Entrez) | 581 |
| Quantity | 1 Kit |
| Cross Reactivity | <50% cross-species reactivity observed with species tested. <0.5% cross-reactivity observed with available related molecules |
| Species | Human |